náměstí Hrdinů 109, 68603 Staré Město, Česká republika
| List Number: | COBI-3132 |
| EAN: | 5902251031329 |
| Warranty: | 24 months |
| Manufacturer: | COBI |
| Loyalty Points: | 6 |
| Price excluding VAT: | 416,25 Kč |

You know that:
Technical parameters Willys MB:
Technical parameters of the M-100 trolley:
From the memoirs of Lieutenant Tom Brown:
"After the Normandy landings we fought hard, but the German resistance weakened at times. Once we were ordered to bring the famous wine from the Breuil winery. We had to cross a marshy plain to reach our destination, and to confuse the enemy, we painted our Willys and cart pink. It worked perfectly. On the way back, we were shot at by the Germans, but also by our own. Well, we were young and foolhardy. "
| Version (series) | 02/2025 |
|---|---|
| Scale | 1 : 35 |
| Dimensions after assembly | 17,5 x 5 x 7 cm |
| Number of figurines | 2 pcs |
| Number of pieces | 200 pcs |
| Package weight | 205 g |
| Box dimensions | 27 x 18 x 6 cm |
| Recommended age | 7+ |
| Contains luminous blocks | No |
| Material | Plastic |
| Collection | World War II |
| Compatible with other brand of kits | Yes |
+ Skvělá komunikace
Všechno proběhlo bez problémů.
+ Rychlost dodání
- Nic
Velmi rychlé dodání.Úplná spokojenost.
+ Rychlost zpracovani i odeslani zasilky
+ Rychlé a solidní jednání.
COBI building sets are known for their emphasis on realistic representation of both military and civilian vehicles. One of the key parameters that influences the final model is the scale of the ...
Read whole
When people hear the phrase plastic building blocks, most automatically think of the legendary LEGO brand. In recent years, however, the European brand COBI has also been gaining increasing popularity, ...
Read whole
Cobishop - Ondřej Vašťák
náměstí Hrdinů 109,
68603 Staré Město,
Česká republika
We respect your privacy.
Cobishop.cz uses cookies that are necessary for the proper functioning of the website (essential cookies), to measure traffic (analytical cookies) and to personalize advertising (marketing cookies). In order to use cookies we need your kind consent. Thank you for helping us to improve our services. Click HERE for detailed information.