náměstí Hrdinů 109, 68603 Staré Město, Česká republika
| List Number: | COBI-24621 |
| EAN: | 5902251246211 |
| Warranty: | 24 months |
| Manufacturer: | COBI |
| Loyalty Points: | 10 |
| Price excluding VAT: | 398,13 Kč |

Did you know:
Technical specifications:
From the Auto Motor und Sport test, 1977:
“The interior is luxurious. Whether you choose the 7- or 9-seat layout, passengers always find ample space. We won’t lavish praise on the driving characteristics, however. The suspension is soft and absorbs bumps well, but the steering is very vague. Even on a straight stretch you must constantly correct your direction. We even suspect the manufacturer has connected the steering to the wheels with a rubber rod. This needs work, especially in crosswinds. Under such conditions it’s advisable to reduce speed and the rubbery effect will partly disappear. The microbus, which seats up to nine people, deserves a more powerful engine. On the motorway we had to stay in third gear. Once you shift into fourth, the engine loses power, but you can then coast on flat or downhill sections.”
| Number of figurines | 0 pcs |
|---|---|
| Version (series) | 03/2025 |
| Dimensions after assembly | 14 x 6 x 5,5 cm |
| Number of pieces | 145 pcs |
| Scale | 1:35 |
| Package weight | 230 g |
| Box dimensions | 27,5 x 18 x 5,5 cm |
| Recommended age | 7+ |
| Collection | Action Town |
| Contains luminous blocks | No |
| Material | Plastic |
| Compatible with other brand of kits | Yes |
+ Skvělá komunikace
Všechno proběhlo bez problémů.
+ Rychlost dodání
- Nic
Velmi rychlé dodání.Úplná spokojenost.
+ Rychlost zpracovani i odeslani zasilky
+ Rychlé a solidní jednání.
COBI building sets are known for their emphasis on realistic representation of both military and civilian vehicles. One of the key parameters that influences the final model is the scale of the ...
Read whole
When people hear the phrase plastic building blocks, most automatically think of the legendary LEGO brand. In recent years, however, the European brand COBI has also been gaining increasing popularity, ...
Read whole
Cobishop - Ondřej Vašťák
náměstí Hrdinů 109,
68603 Staré Město,
Česká republika
We respect your privacy.
Cobishop.cz uses cookies that are necessary for the proper functioning of the website (essential cookies), to measure traffic (analytical cookies) and to personalize advertising (marketing cookies). In order to use cookies we need your kind consent. Thank you for helping us to improve our services. Click HERE for detailed information.